Žně 2021

07/07/2021

Léto už je v plném proudu a to znamená, že se blíží žně.

Ty u nás letos začnou přibližně 9. července a budou trvat asi tři týdny. Už teď ale vidíme, že deštivé počasí trochu zamíchá kartami načasování.
Vždy se snažíme být maximálně ohleduplní, ale žňové práce jsou extrémně časově a logisticky náročné a některým věcem, jako je například počasí, prostě neporučíme. Možná je zvýšená koncentrace prachu v ovzduší v bezprostředním okolí polí, a proto vás prosíme, abyste nenechávali otevřená okna bez dozoru.

Na zemědělské stroje jste zde zvyklí, ale po dobu žní se budete na silnicích potkávat s jejich zvýšeným množstvím. Prosíme, buďte pozorní a pokud to bude možné, tak i trpěliví a ohleduplní. Naložená souprava je poměrně těžká a i když technologie hodně postoupila a traktory jsou výkonné a přesné na ovládání, takový náklad není snadné zastavit na fleku, ani s ním manévrovat těsně u krajnice. Když uvidíte zemědělský stroj, tak zkuste myslet na člověka v něm. Možná vás naštval tím, že vám naprášil na balkon a včera večer rajtoval na poli ještě ve 22:08, ale období žní je pro každého zemědělce opravdu náročné na energii a pozornost, tak mu to odpusťte. To, co sklidíme, putuje jako sladovnický ječmen do pivovarů, nebo jako kvalitní pšenice do českých potravin, takže naši práci třeba oceníte na vašem jídelním stole.

Děkujeme za pochopení a užijte si léto!